Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet.
Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban találsz.
Ajánlott kategóriák
Ajánlott tag-ek
Ajánlott termékek
A kosár tartalma
Összesen:
Termékajánló
/
oldal
/
termék
0
0 Ft.
Találatok száma: találat.

Porszívó, ipari porszívók

Porszívó működése

A porszívó egy villamos motorral hajtott ventilátor, turbina által képzett vákuumot hoz létre, amely szívóhatás által létrehozott légáramlás, a felszívó fejen, csövön keresztül  a porzsákkal, szűréssel leválasztja a felszívott pormennyiséget és apró hulladékot. A szívócsövön keresztül beszívott levegő a szűrésen turbinán áthaladva viszakerül a légtérbe. Ezért nagyon fontos a porszívó kiválasztásánál a szűrési minőség.  A száraz porszívóknál az átáramló légmennyiség képezi a motor hűtőlevegőt is.
A száraz nedves porszívó motoroknál a  (Bypass motoroknál) a beszívott levegő nem halad át a motoron, az külön csatornán távozik a turbinából. A motor hűtő levegőt külön járaton keresztül szívja a motor hűtőventillátora és kölön járaton keresztül fújja ki a hűtőlevegőt.

 

A porszívó motorok, működtetés típusai

A legyakoribb kisméretű porszívók univerzális, szénkefés motorral működnek. Napjainkban egyre elterjedtebbek az akkumulátoros és EC motoros porszívók is.Az ipari porszívók nagyteljesítményű gépei gyakran 400V-os asszinkron motorral működnek. Ezek a porszívók folyamatos üzemeltetésre alkalmasak, akár 24 óra folyamtos működés sem jelenthet gondot. Speciális esetekben sűrített levegő működtetésű porszívó is használható. A sűrített levegő működtetés leggyakrabban az Atex zóna robbanásbiztos kivitel esetén szükséges. Ipari porszívók esetén néhány ritkábban előforduló típus meghajtása lehet akkumulátoros, benzin vagy diesel motoros vagy sűrített levegős.

Porszívó porleválasztás, szűrés  

A porszívók nem megfelelő szűrés esetén "porszivattyúként" tudnak működni, hiszen a beszívott poros levegőt nem megfelelő vagy lyukas, porzsák vagy szűrő esetén visszabocsájtják a légtérbe. Ezt különösen a por allergiás és légúti megbetegedésben szenvedő emberek veszik észre először, hiszen őket irritálja leginkább a légtérbe visszajutó finom por. Kölönösen fontos a megfelelő szűrő típus kiválasztása az egészségre veszélyes porok felszívása esetén is. Az egészségre ártalmas porok felszívására különboző porosztályoknak megfelelő szűrés kategórikat alkalmaznak, mint L, M, H osztályú és Ulpa szűrők.

Porzsák, portartály mérete, ürítése

A napi vagy heti pormennyiség függvényében válasszunk porszívó tartály és porzsák méretet.

A legkisebb porgyüjtő mérettel a morzsa és robot porszívók rendelkeznek, kb. 1 - 5 deciletiter porgyüjtő térfogattal.
A háztartási porszívók kb 0,5 - 5 liter
A szállodai porszívók 5-11 liter
Kisipari porszívók 20-50 liter
Ipari porszívók, 230V 20-50 liter
Ipari porszívók 400V 30-175 liter

A porleválasztás típusai

A magasvákuumú porszívók esetén szükséges elsődleges az porleválasztás, hogy a finom porszűrés hatékonyságát, a porszívó hatásfokát ne rontsuk le a nagy porterheléssel.
Az elsődleges porleválasztás, lehet papír vagy textil porzsák, ciklon.
A finom porszűrés lehet lamellás papírszűrő (hasonló felépítésű mint gépkocsi levegő szűrő)

Eldobható porzsák vagy tartály ürítés

Elsősorban a por mennyisége és jellege határozza meg, hogy milyen porleválasztást, és milyen típusú porszákot alkalmazzunk.
Háztartási porszívó esetén a papír vagy eldobható porzsák a leggyakoribb megoldás.
Ipari porszívók esetén a szűrő tisztítási technológiáktól függően lehet porzsák, textil porzsák vagy porzsák nélküli használat.

Egészségre ártalmas porok esetén pl. H porosztály kizárólag az eldobható porzsák alkalmazható, hiszen a por tartály és porzsák ürítésekor  a por belélegzése egészségügyi kockázatot jelent.

Porszívó gégecső és takarító készlet

A porszívó gégecső és takarító készlet kiválasztásánál az egyik legfontosabb  szempont a hulladék méret. A hulladékméretnek megfelelő legkisebb átmérőjű gégecső és takarítókészletet válasszuk. Minél könnyebb, és kisebb átmérőjű, könnyebben mozgatható egy takarító, felszívó készlet, annál szívesebben használják.
Az indokoltnál nagyobb átmérőjű takarító készlet alkalmazása lassítja a légsebességet, csökkenti a porszívó hatékonyság érzetét, nehezebb súlya fárasztóbb, csökkenti a használati időt.

Porszívó zajterhelés

A régebbi porszívók sűvítő zaját senki sem szerette. A modern porszívó zajszintje 60-70 dB között változhat. Ez különösen a szállodákban, intézményekben, irodákban lehet fontos szempont. A legjobb szállodai porszívóknál a motorzaj szinte egyáltalán nem hallatszik, csak a légáramlás halk zaja jelzi porszívó működését.

Porszívó teljesítmény választás

A porszívó teljesítményének a mértékegysége nem a felvett elektromos teljesítmény W, hanem a vákuum képzés és a légszállítás jelleggörbéből adódó munkapont, vagy Airwatt. Tehát a régi elmélet szerinti 20 dkg-os csepp alakú porszívó 1800 W marketing érték a 2017-es Európai Uniós rendelettel megszűnt. "Európai Uniós előírás, miszerint 1600 wattnál nagyobb teljesítményű porszívót nem lehet forgalomba hozni az Európai Unióban, 2017 szeptemberétől pedig 900 wattban maximalizálják a motor teljesítményét. A szabályozásban érintettek a háztartási és professzionális felhasználásra szánt általános porszívók is, de nem vonatkozik például a csak akkumulátorról üzemeltethető készülékekre, sem a robotporszívókra."
Sajnos a háztartási porszívók esetén a tényleges szívó teljesítményre utaló légszállítás és vákuumképzés adatokat nem adják meg. Ipari porszívók esetén ezek a teljesítmény adatok a meghatározóak.

Ipari porszívókra a 2017-es uniós rendelet nem vonatkozik, hiszen lényegesen nagyobb teljesítmény értékekkel dolgoznak.

A porszívó teljesítmény kiválasztás alapelve a használt takarító készlet, gégecső kereszmetszetében kialakuló légsebesség elérése. Minden anyag felszívhatóságát a környezetében kialakuló légsebesség határozza meg. Ez alapján a felszívandó anyagra jellemző légsebesség, méter/secundumnál nagyobb kell, hogy legyen a gégecső keresztmetszetben kialakuló légsebesség. Ezt  számításokkal, és a szívómotor, turbina szívó teljesítményét bemutató jellegörbe összevetésével határozhatjuk meg.